جمعه 04 فروردین ماه 1402
  ورود |عضويت
  مگس مدیترانه

 

مگس میوه مدیترانه ای     Mediterranean fruit fly              

 

گیاهان میزبان: این حشره در دنیا حدود200 گونه میزبان دارد. و دربین  آنها  بیش ازهمه به هلو ،زردآلو، گلابی،گوجه، سیب،گیلاس،انار،انجیر و مرکبات حمله می کند.

 شناسایی:حشره کامل به طول 4تا6میلی متر است.سر خاکستری رنگ و روی خرطوم یک نواره تره دیده می شود شاخک حنایی سه مفصلی ودر روی مفصل سوم یک موی حنایی رنگ بلند دیده می شود.روی بال سه نوار تیره قرار دارد.پشت شکم پوشیده از موهای ریز است.حشره نر تقریبا شبیه به حشره ماده است ولی تخم ریز ندارد تفاوت عمده مگس نرومادهاین است که ران پاهای جلو و ساق پاهای وسط و آخر مگس های نروماده از نظر موهای پوششی با یکدیگر اختلاف دارند.

 

تخم:بیضوی کشیده و کمی خمیده به رنگ سفید شیری.

 

لارو:پا ندارد-اندازه لارو کامل7-10میلی متر-شکل بدن لارو دوکی کشیده و کمی خمیده است.

 

مگس مدیترانه ای چند نسلی(2-16)است

در شرایط مساعد می تواند در تمام طول سال زادوولد نماید.

در نواحی معتدل سرد زمستان گذرانی به طور عمده به صورت شفیره میباشد

و با گرم شدن هوا حشره کامل ظاهر می شودو 3-4روز بعد جفت گیری و تخم ریزی می نماید حشره ماده فقط یک بار جفت گیری می نماید وبا تخم ریز خود پوست میوه را سوراخ کرده و تخم ها را در دسته 20-80عددی در زیر پوست قرار می دهد محل تخم ریزی روی میوه هلو وپرتقال کمی برجسته است وپس از 20-40 ساعت لاروهای سفید رنگ از تخم ها خارج می شوند. در داخل میوه شروع به تغذیه می کنند.

 

طرز خسارت:

به این نحو است که مگس ماده در پوست میوه تخم ریزی می کند و لارو از گوشت میوه تغذیه نموده در اثر تغذیه لارو وفعل وانفعالاتی که در میوه انجام می شود معمولا یک نوع لهیدگی و تغییر رنگ مخصوصی در میوه دیده می شود

 

لاروها بعد از تغذیه کافی و سپری کردن این مرحله ، میوه را ترک کرده و در داخل خاک تبدیل به شفیره می شوند زیرا این لارو ها جهنده بوده و می توانند پس از خروج از میوه تا ۳ متر جابجا شوند . عمق شفیرگی در خاک های مختلف بسته به بافت خاک و درصد رطوبت متفاوت است . معمولا عمق شفیرگی در خاک های سبک شنی و مرطوب از ۳ تا ۵ سانتیمتر و طول دوره شفیرگی از ۱۰ الی ۴۰ روز در نوسان است . بعد از پایان مرحله شفیرگی ، حشرات کامل از خاک خارج شده و بعد از یک تغذیه مناسب شروع به جفت گیری و تخم ریزی می کنند

 

کارت زرد چسبنده

تله مکفیل با ماده سراتراپ

مگس هایی که در تله مکفیل به دام افتاده اند

  تله ها باید در محل مناسبی نصب شوند : بنابراین توصیه می شود در قسمت جنوبی درختان ، در ارتفاع ۱.۵تا ۲ متری از سطح زمین و کمی در سایه انداز درختان نصب شوند .

محل نصب تله

  بازدید از تله ها باید طبق یک برنامه مدون و به فاصله یک هفته تا ده روز صورت گیرد . لازم به ذکر است که آمار شکار حشرات به تفکیک جنس و نوع تله یادداشت شود .

  محل نصب تله در باغ مورد نظر با کروکی دقیق و نوع گیاه میزبان مشخص شود .

  تعداد ۳ تا ۵ تله در هکتار برای یک برنامه مونیتورینگ موفق توصیه می شود . در صورت عدم دسترسی به این تعداد ، ۱ تا ۲ تله در هکتار هم مناسب می باشد .

طعمه مسموم پاشی

طعمه مسموم شامل مخلوطی از یک منبع پروتئینی با یک حشره کش مناسب است که در دسترس حشره قرار داده می شود . حشرات ماده این آفت جهت رسیدن به بلوغ جنسی و کامل کردن تخم نیاز به یک منبع غذایی مناسب دارند که در شرایط طبیعی از شهد گل ها ، عسلک حشرات و یا فضله پرندگان بدست می آورند . در حالت طعمه مسموم پاشی ، ماده غذایی مناسب آغشته به سم شده و توسط باغدار در دسترس آفت قرار می گیرد و حشره با تغذیه از آن تلف می شود

 

  نظرسنجي
نظر شما در باره پرتال جهاد کشاورزی لنجان چیست

 

تعداد جوابها : 1907

عالی : 87%
خوب : 2%
متوسط : 1%
ضعیف : 10%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 62
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 62

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 3359859
Visitors بازديد هاي امروز: 640
Visitors بازديد هاي ديروز: 870

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1402/01/04 مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان لنجان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا